- Hoşgeldiniz

Balıkesir Öğrenci Yurtları

Sitemizde Toplam 90 Firma, 98 Haber, 29 Ürün ve 10 İlan Bulunuyor.

Kampüs hattına yeni otobüsler geliyor

Ana Sayfa » Fuar ve Etkinlikler » Konferans » Kampüs hattına yeni otobüsler geliyor

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin kuruluşunun 40. Yılı kutlandı. 40. Yıl nedeniyle fakültede düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kampus hattındaki minibüslerin yerine otobüslerin alacağını, yeni otobüslerin Nisan ayının ilk haftasında seferlere başlayacağını müjdeledi. Başkan Uğur’un bu açıklaması salonda büyük bir sevinçle karşılandı.

b-27-3-2015-5614892840

 

 

BALIKESİR Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin kuruluşunun 40. Yılı münasebetiyle fakültenin Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu Salonu’nda tören düzenlendi. Törene, Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çaltı, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ile eski rektörler ve BTİOYO mezunları katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Cevdet Avcıkurt, ilk defa 1975 yılında Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Akademisine bağlı olarak Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adıyla eğitim öğretime başlayan fakültenin 1982 yılından itibaren Uludağ Üniversitesine bağlı Balıkesir Turizm İşletmeciliği Otelcilik Yüksekokulu olduğunu, bu isimle 1992 yılında çıkan kanunla kurulan Balıkesir Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösterdiğini açıkladı. Son olarak okulun başvurusu, senatonun kararı ve YÖK’ün uygun görüşü ve 25 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yer alan karar ile Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak yeni ad ve statüsüne kavuşan Turizm  Fakültesi’nde Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Rekreasyon Yönetimi adı altında yeni bölümler açıldığı bildirildi. Turizm  Fakültesi halen 1910 öğrenci ile eğitim öğretime devam ediyor.
BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de yeni fakülte statüsüne kavuşan Turizm Fakültesi’nin üniversitenin 11. Fakültesi olduğunu, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin geçmişiyle Türkiyşe7de turizm alanında bir marka olduğunu ve mezunları ile örnek bir bağının olduğunu belirterek 40. Yılını kutlarken, mezunlarıyla da gurur , başarılarıyla mutluluk duyduklarını ifade etti.
BAŞKANDAN KAMPUSE YENİ OTOBÜS MÜJDESİ
Törende kürsüye davet edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da Turizm Fakültesi’nin 40. Yılının hayırlı olmasını, dahi nice 40 yıllara erişmesini diledi. Turizm Fakültesinin geçmişte, ilk yıllarında Balıkesir şehir merkezinde Bahçelievler Mahallesi’nde Turizm İşletmecilik Okulu olarak küçük bir binada faaliyet gösterdiğini hatırlatan Başkan Uğur’un sözleri eski mezunlar tarafından alkışlandı. Bu sözlerle yaşadıkları nostaljinin duygu dolu olduğunu ifade eden mezunlar, töreni düzenleyen ve katkı sağlayanlara teşekkür etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Turizm İşletmecilik Okulu Bahçelievler Mahallesinde küçük bir binada faaliyetine başladı, bugün Balıkesir Üniversitesi büyüdü, gelişti, bugünkü halini aldı. Emeği geçen bütün hocalarımıza, dekanlarımıza, rektörlerimize teşekkür ediyoruz. Biz de siyasi olarak üniversitemizin gelişip büyümesi için elimizden gelen gayreti her zaman gösterdik. Türkiye’nin neresine gitsek tatil bölgelerinde, otellerinde bir Balıkesir mezunu ile karşılaşıyoruz. BTİOYO mezunlarını görmekle gurur duyuyor, iftihar ediyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, üniversitedeki konuşmasında Belediyenin faaliyetleri kapsamında yaptıkları bir çalışmayı da burada müjdeledi. Başkan Uğur, “Kampus hattındaki bütün minibüslerin yerini otobüsler alıyor. Yeni otobüslerimiz geliyor. Engellilere uyumlu, klimalı, içinde kameralar olan temiz, güzel otobüsler. Öğrencilerimiz ve Tıp Fakültesine gelen vatandaşlarımız rahat seyahat etsinler. Minibüsçülerimizle de anlaştık ve imzaladık. İnşallah nisan ayının ilk haftasında yeni otobüslerimiz hizmete giriyor. Hayırlı, uğurlu olsun” diyerek Turizm Fakültesi’nin 40. Yılının tekrar hayırlı, uğurlu olmasını diledi. Başkan Uğur’un verdiği kampus hattına yeni otobüslerin alındığı müjdesi öğrenciler ve mezunlar ile akademisyenler tarafından sevinçle karşılanırken, uzun süre alkışlandı.
VALİ YAMAN MEZUNLARI YATIRIMA ÇAĞIRDI
Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da 40. Yıl nedeniyle yaptığı konuşmasında Türkiye’nin dört bir tarafından hatta yurt dışında dahi buradan mezun işadamlarının olduğunu  memnuniyetle öğrendiklerini belirtirken mezun yatırımcıları Balıkesir’e yatırım yapmaya çağırdı. Balıkesir’in marka yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirten Vali Yaman, “Turizm Fakültesi 40 yılda 7 bin mezun vermiş. Türkiye turizm alanında turist sayısı açısından dünyada 6. ülke, gelir açısından ise üzücü, 10.’yuz, inşallah ilk 5’e getirmeye çalışacağız. Bir turiste 100 dolar harcasak ekstradan 4 milyar dolar ekstradan geliyor. Bu rakam ve istatistiklerde bu fakültenin çok ciddi katkısı var. Biraz önce Başkanım da söyledi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bu fakültenin mezunları ile karşılaşıyoruz. Dünyanın değişik bölgelerinde bu fakülteden mezun yatırımcılar var. Buna rağmen Balıkesir destinasyonu ne hikmetse çok ilgi görmüyor. İnşallah siz mezun yatırımcılar burayı destinasyonunuza alır, hatta yatırımlar yaparsınız. Marka yatırımlara ihtiyacımız var. Sizler yatırım yapacak yer isteyin, Büyükşehir Belediye Başkanımız burada sizlere yardımcı olalım. Bu fakülteye emeği geçen herkese ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Hem milletvekili olarak hem Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önemli, ciddi katkıları olmuştur” diye konuştu.
Törenin sonunda BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir Vali Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a Turizm Fakültesine sağladıkları katkılarından dolayı çiçek ve teşekkür şildi verdi. Fakülte dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt da Turizm Fakültesinin geçmişten bugüne gelişinde görev yapıp katkı sağlayan eski rektör ve emekli akademisyenlere teşekkür plaketi verdi. Törenin ardından BTİOYO Müzesi ile sergi açılışı yapıldı, ayrıca fakülte bünyesindeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün de açılışı yapıldıktan sonra tören kokteyl ile sona erdi.

.

28 Mart 2015 tarihinde eklenmiş ve 355 views kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika